072-2593676
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
פרופ' פרייזר ג'ראלד Prof. Gerald M. Fraser MD,FRCP
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

תחומי טיפול

 
 

אבחון וטיפול במחלות דרכי העיכול

 
אבחון
 
גסטרואנטרולוגים הם מומחים בביצוע בדיקות אנדוסקופיות בעזרת צינורות גמישים, שבקצה שלהם יש מצלמה המעבירה תמונה למסך. הבדיקות הנפוצות ביותר הן גסטרוסקופיה וקולונוסקופיה. בגסטרוסקופיה בודקים את הוושט, הקיבה והחלק הראשון של המעי הדק. בקולונוסקופיה בודקים את המעי הגס וסוף המעי הדק. בבדיקות אנדוסקופיות נוספות מתאפשרת בדיקה של כל המעי הדק ודרכי המרה. בנוסף ישנה קפסולה מיוחדת, שכוללת בתוכה מצלמה והיא משדרת סרט למקליט. בולעים את הקפסולה והיא מצלמת את כל אורך המעי הדק.
 
בדיקות אנדוסקופיות אינן מתבצעות רק לצורך אבחון, אלא גם מאפשרות התערבות טיפולית. דבר זה מספק ממד נוסף בהשוואה לשיטות הדמיה אחרות. אפשרויות הטיפול כוללות הסרת פוליפים, ותהליך זה חשוב למניעת סרטן במעי הגס או הסרת אבנים מדרכי המרה. ניתן לקחת ביופסיות, הנשלחות לבדיקת המעבדה לפתולוגיה, כך שניתן לזהות דלקת, גידולים ועוד. דגימות ממעבדת פתולוגיה הן חלק חשוב נוסף בפאזל שגסטרואנטרולוג מנסה לבנות.
 
בדיקות הדמיה נוספות ניתנות על-ידי מחלקות הדמיה לצורך אבחון, וגסטרואנטרולוגים מפנים את המטופלים למחלקות אלו לעיתים קרובות. דוגמאות של בדיקות אלה הן אולטרה-סאונד, CT ו-MRI סוג הבדיקה והפרוטוקול משתנים בהתאם לסימפטומים של המטופל.
 
במרבית המקרים, ניתן לקבל תשובות הנוגעות לאופי הבעיה הרפואית מהבדיקות שצוינו. למרות זאת, כשאין עדיין אבחנה מאותן בדיקות, יהיה צורך לבצע בדיקות נוספות, כגון: בדיקות נשיפה, בדיקות להפרעות מוטוריות של המעי, אולטרה-סאונד אנדוסקופי ועוד.
 
 

 

מחלות מעי דלקתיות

 
 
מחלות מעי דלקתיות
 
קוליטיס כיבית ומחלת קרוהן הן מחלות דלקתיות חשובות במעי. הגורם אינו ידוע ואין אפשרות לריפוי, כך שהחולים זקוקים לטיפול ארוך טווח. היום הטיפול במחלות אלה מסובך, ולכן יש גסטרואנטרולוגים המתמחים בטיפול במחלת מעי דלקתי.
 

אֶפִּידֶמִיוֹלוֹגִיָה

 
מחלת קרוהן וקוליטיס כיבית נפוצות בילדים ואנשים צעירים. רק 15% מהמקרים שאובחנו מאובחנים לפעם הראשונה מעל גיל 60. בעשרות השנים האחרונות, חלה מדי שנה עלייה חדה במספר המקרים החדשים המאובחנים במדינות המערביות. ייתכן שזוהי תוצאה של שינויים בסגנון החיים ודיאטות שונות שחלו בתקופה זו. גורמים המגבירים את הסיכון לחלות במחלות אלו הם בדרך כלל רמת חיים גבוהה, קרוב משפחה החולה במחלה, עישון (למחלת קרוהן), הפסקת עישון (לקוליטיס כיבית) ושימוש בתרופות נוגדות דלקת כמו איבופרופן.
 

הבדלים בין קוליטיס כיבית למחלת קרוהן

 
קוליטיס כיבית היא מחלה המתרחשת רק במעי הגס, ולא במעי הדק, בעוד שמחלת קרוהן יכולה להתרחש בכל חלק של מערכת העיכול. מחלת קרוהן מתרחשת במעי הדק והגס יחד ב-50% מהמקרים, במעי הדק בלבד ב-30% ובמעי הגס בלבד ב-20%.

מחלת קרוהן גורמת לדלקת בכל שכבות דופן המעי, וקוליטיס כיבית גורמת לדלקת רק בשכבה הפנימית ביותר. לכן, במחלת קרוהן הסימפטומים והסיבוכים בדרך כלל יותר קשים.
 

סימפטומים

 
הסימפטומים הם כאבי בטן, שלשולים (שלעיתים מלווים בדם ובריר), חום, חוסר תיאבון, ירידה במשקל, חוסר אנרגיה ועייפות. דימום רקטלי יותר אופייני לקוליטיס כיבית מאשר לקרוהן. שילוב התסמינים וחומרתם יקבעו איזו משתי המחלות רלוונטית למקרה הספציפי.

ברוב המקרים מחלת קרוהן גורמת לדלקת במעי הדק, ולכן נוצרות בעיות תזונתיות. מכיוון שכל שכבות המעי מעורבות במחלת קרוהן, ישנם יותר סיבוכים כגון פיסטולות שהן מעברים לא תקינים בין איברים או מורסות בטניות. מערכות אחרות של הגוף עשויות להיות מעורבות, ובמיוחד דלקת מפרקים, עיניים ועור. גם הכבד והכליות יכולים להיות מושפעים.
 

אבחון מחלות מעי דלקתיות

 
אין בדיקה אחת שגסטרואנטרולוגים משתמשים בה, על-מנת לאבחן מחלת מעי דלקתית. האבחון מתקבל באמצעות יצירת תמונה, כתוצאה מהבדיקות השונות ומהמידע אודות המטופל. הסימפטומים, ההיסטוריה המשפחתית, ההיסטוריה של העישון ושימוש בתרופות – לפי נתונים חשובים אלה מתקבלת ההחלטה אלו בדיקות לבצע. חלקים אחרים של הפאזל כוללים: מידע מבדיקות דם, קולונוסקופיה וגסטרוסקופיה, הדמיה באמצעות CT או MRI והדמיה של המעי הדק באמצעות קפסולת הווידאו. ברוב המקרים, האבחנה תיעשה באמצעות אחת מהשיטות הללו.
 

טיפול

 
לא קיימת תרופה למחלות מעי דלקתיות. מטרת הטיפול היא להשיג הפוגה מלאה, כשמדובר בחולים עם מחלה פעילה, ולשמור על הפוגה כשהמחלה שקטה. המטרה העיקרית היא לשמור על איכות החיים הטובה ביותר.

הטיפול במחלת מעי דלקתית קיבל תנופה ב-15 השנים האחרונות, לאחר תקופה ארוכה בה היו מעט מאוד אפשרויות. בדרך כלל התרופות מספקות את עמוד התווך לטיפול, אך כשיש סיבוכים או חוסר תגובה לאותן תרופות, ייתכן שיהיה צורך בניתוח. רוב התרופות עוזרות לצמצם את הפעילות של המערכת החיסונית, מאחר שמדובר בגירוי יתר באזורים של הדלקת. מצד שני, ייתכן ודבר זה יגביר את הסיכון לזיהום. לכן, חשוב מאוד להשתמש בתרופות אלו בזהירות, כדי להשיג את התועלת המרבית, יחד עם תופעות לוואי מינימליות. יצוין כי אין תרופה אידיאלית, ולא כל התרופות עובדות תמיד.

ישנן גישות שונות לטיפול במחלת קרוהן. רוב הגסטרואנטרולוגים מתחילים עם התרופות החלשות המתאימות למקרה הספציפי, ומגבירים את מינון התרופות במידה שישנה תגובה לא טובה. לעתים רחוקות משתמשים בגישה ההפוכה, בה המטופלים מקבלים קודם את התרופות החזקות, כדי להשיג הפוגה במחלה, ולאחר מכן מפחיתים את עוצמת הטיפול כאשר ההפוגה מושגת.

תרופות שנמצאות בשימוש לעיתים קרובות כוללות: 5-aminosalicylic acid , Asacol, Rafassal) (Pentasa, תרופות לדיכוי המערכת החיסונית אימורן, פורינטול, מטוטרסאט ותרופות ביולוגיות הניתנות בהזרקה או בעירוי (Humira, Remicade, Entyvio).

לא תמיד המטופלים מקבלים מענה מלא מהתרופות הקונבנציונליות, ולכן ישנן שיטות אחרות שיעילותן לא מבוססת על ראיות מדעיות טובות. השיטות המבטיחות יותר כוללות פרוביוטיקה וכורכומין. שיטות אחרות כמו חלב נאקות ודיאטות חריפות ומשונות טרם הוכחו כיעילות.
 

טיפול נוסף

 
כיום, טיפול במחלת מעי דלקתית צריך להיות מנוהל על-ידי צוות של מומחים בעל ידע בתחום. תזונה היא אחד מהגורמים החשובים, ולכן דיאטנית שהיא גם מומחית במחלות מעי דלקתיות, חיונית להמשך הטיפול. ישנם חולים רבים שאובחנו במחלת מעי דלקתית, ולאחר מכן סובלים מבעיות פסיכולוגיות כגון: קושי בקבלת האבחון והעובדה שאין למחלה זו תרופה, חרדה ודיכאון שתואמים לנטילת תרופות, שבחלקן יש תופעות לוואי משמעותיות. לכן, חשוב מאוד שפסיכולוג יהיה חלק מהצוות.
 
 

 

גילוי מוקדם לסרטן מערכת העיכול

 
 
מדובר באחד מסוגי הסרטן הנפוצים יותר, והסיכוי לחלות בו עומד על 1 ל-20. אבל יש גם חדשות טובות: יש מגוון בדיקות מתקדמות לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס, שכבר הוכיחו את יעילותן. בעזרת הגילוי המוקדם, בקרב אוכלוסיית סיכון או לאחר הופעת תסמינים נפוצים, אפשר למנוע לחלוטין את התפתחות המחלה. במידה שהיא בכל זאת כבר התפרצה, ניתן להגדיל בצורה משמעותית את סיכויי ההישרדות של החולה. אחוזי ההישרדות מגיעים כיום ל-90%!
 

 

סרטן המעי

 
סרטן המעי
 
 
הגורם להיווצרות סרטן המעי אינו חד-משמעי. ישנן סיבות רבות המהוות "טריגר" למחלה. לגורם הגנטי יש חשיבות, והוא רלבנטי ב-20% מהמקרים. כמו בכל סוגי מחלות הסרטן, גם במחלה זו יש חשיבות קריטית לאבחון בזמן. כדי לפנות לרופא לצורך אבחון, חשוב שכל אדם, בעיקר אם הוא מעל גיל 50, יכיר את הסימפטומים השונים המאפיינים את המחלה. במטופלים עם מקרים של סרטן מעי הגס במשפחה, יש צורך בבדיקות יזומות בגיל צעיר יותר בהתאם לנסיבות.
 

סרטן מעי הגס

 
המעי הגס ממוקם בין פי הטבעת למעי הדק, ותפקידו העיקרי הוא ספיגת מלחים ומים. אין סיבה חד-משמעית להיווצרות סרטן מעי הגס, אך ישנם מספר גורמים שיכולים להוות גורם להיווצרות המחלה: תזונה לא נכונה, גנטיקה, שתיית אלכוהול ועישון. ברוב המקרים המחלה תוקפת אנשים מעל גיל 50.
 
סרטן מעי הגס הוא אחד הגידולים הנפוצים והמסוכנים במדינת ישראל, ממנו סובלים כ-3,000 אנשים מאובחנים מדי שנה. לצורך הצלחת הטיפול במחלה, ישנה חשיבות לאבחון בזמן.

תסמיני המחלה כוללים שינויים בפעולות המעיים, דימום מפי הטבעת, כאבי בטן ובמקרים מסוימים גם אנמיה. תסמינים אלו יכולים להעיד גם על דלקות במעיים, קרוהן וקוליטיס, אך גם את הדלקות האלו חשוב לאבחן בזמן, בכדי לטפל בהן בצורה הנכונה.
 

סרטן המעי הדק

 
לעומת סרטן המעי הגס, מחלת סרטן המעי הדק נחשבת למחלה נדירה יחסית. על פי נתונים סטטיסטיים, 1 מכל 5000 מהחולים בקרוהן (דלקת במעי הדק), עלולים לחלות במחלת סרטן המעי הדק. התסמינים למחלה כוללים שלשולים ועצירויות, ירידה במשקל, דם בצואה וכאבי בטן ממושכים.

גם במחלת מעיים זאת, ישנה חשיבות לאבחון בזמן, על מנת לאפשר טיפול במחלה באמצעות ניתוח, שמטרתו הינה להסיר את האזור במעי הדק שנגוע בסרטן. בנוסף, קיימות תרופות שונות שתפקידן למנוע את גדילתו של הגידול.
 
במידה שאתם חווים תסמינים המאפיינים בעיות מעיים, חשוב לפנות לטיפול רפואי מקצועי כדי לבדוק את מקורן. אני פרופ' ג'ראלד פרייזר, וצברתי ניסיון של שנים ארוכות באבחון מחלות מעי דלקתיות ומחלות סרטן המעי. אתם מזומנים להגיע לפגישת ייעוץ, לבצע אבחון ובמידת הצורך לקבל את תכנית הטיפול המתאימה. חייגו 072-2593676.